Üres a kosarad

 +36 (70) 3979068 

0
0
0
s2sdefault

A napfény minden energiának a forrása és számos pozitív hatása van. A fotoszintetizáló élet fenntartásától az emberi szervezet számára a D-vitamin előállításának a támogatásáig.

napfenyAzonban, mint a legtöbb biológiai folyamat esetében, létezik egy kényes egyensúly; a napsugárzás jó, de van egy határ amitől a túlzott napsugárzás káros is lehet, különösen a bőrnek.

Mi is az a napfény?

A napfény különböző hullámhosszúságú sugarak spektrumából áll. A látható fény hullámhossza 400-700 nm, míg a nem-látható, ultraviola (UV) fénynek rövidebb a hullámhossza (200-400 nm), és a nem-látható infravörös fénynek hosszabb a hullámhossza (700-900 nm). A hosszabb hullámhosszúak - látható és infravörös fény - képesek behatolni mélyen a bőr alá, mégis kevésbé valószínű, hogy bőrkárosodást okoznának.

Milyen hatással van a napfény a bőrre

A napfény magas energiájú, rövid-hullámhosszú UV-sugár, ami érintkezik a bőrsejtekkel és erősen reaktív szabadgyököket generál. Ezek a túlzott mennyiségű szabadgyökök (oxigén molekulák) a sejt károsodását okozhatják.
A napfény, különösen az UV-A- és az UV-B-sugarak, okozhatnak napégést, korai bőröregedést, szemkárosodást, legyengült immunrendszert, napallergiás és fototoxikus reakciókat és akár bőrrákot is. Orvosok és bőrgyógyászok mindinkább hangsúlyozzák a szoros összefüggést a bőrrák gyakorisága és a DNS károsodás mértéke között, miközben emlékeztetnek minket, hogy a bőrrák több mint 90 %-a a napsugárzás eredménye. Széleskörben ismert az a nézet, hogy a legjobb kezelés a megelőzés, jelen esetben a fényvédelem.

A bőrre ható napfény nagyrészét az UV-A- és az UV-B-sugarak jelentik.

Az UV-A sugarak hatásai:
Állandóan jelen vannak a nap folyamán.
Gyakorlatilag akadálytanul jutnak át a felhők és a szmog rétegein.
Az üvegen, és ablakon is áthatolnak.
A felsőbb bőrsejtekben már jelenlévő melanin pigmenteket aktivizálják, így alakul ki a rövid távú barnulás.
Mivel az UV-A-sugarak mélyen behatolnak az alsóbb bőrrétegekbe (irha) is, nagyobb szerepet játszanak a nap okozta hosszútávú károsodásban, mintsem az akut károsodásban

Az UV-B sugarak hatásai:
Erőségük ingadozik a nap folyamán, délben a legerősebbek.
Égethetnek és károsítják a bőrt, különösen a nyári hónapokban, és a nagy magaslatokban.
Stimulálják az új melanin képződését, felelősek a hosszabb barnulásért,és serkentik a sejteket, hogy azok, vastagabb felhámot termeljenk.
Ugyan kevésbé hatolnak mélyre, de a felhám minden egyes rétegében szabadgyököket termelnek.
Az akut napkárosodásért leginkább felelősek pl. napégés, közvetlen DNS károsodás, és bőrrák.

A bőr védelme az UV-A- és UV-B-sugarak ellen

Az UV-A- és az UV-B-sugaraknak egyaránt vannak káros hatásai a bőrre, míg azonban az UV-A-sugarak intenzitása állandónak mondható a nap folyamán, az UV-B-sugarak intenzitása ingadozik.
A fényvédő termékek fényvédő faktorát (FF) rangsoroló rendszer a termék által jelzett UV-B védelem szintjén alapszik. Mindemellett az UV-A védelemmel jelzett termékeknek egy minimális UV-A védelmet is nyújtaniuk kell. Az UV-A és az UV-B védelem arányának 1:3-hoz kell lennie.

Bőrtípusok és fényvédő faktor

Az optimális fényvédelmet az egyén bőrének napérzékenysége (bőr pigmentáció) és a sugárzás intenzitása alapján kell megválasztani.
A fényvédő faktor (FF) a bőr természetes védelmével megszorozva percekben fejezi ki a maximum napon tölthető időtartamot anélkül, hogy az UV okozta bőrkárosodást eredményezne.

­