Üres a kosarad

 +36 (70) 3979068 

0
0
0
s2sdefault

Milyen fiatalon-idősen lehet beültetni a csípőprotézist? Kényszerűségből - főként csípőficamos betegeknél - akár 20-30 éves korban is szükségessé válik a műtét.


csipoprotezis

A többségnél 50 éves kor felett válik szükségessé. Fontos, hogy nem szabad elsietni, de túl sokáig halasztani sem a műtétet. Van egy ideális idő, ez kb. akkor jön el, amikor nyugalmi fájdalom(nem csak terhelésre jelentkező), ami gyógyszeresen nem uralható. Ha túl sokáig várunk elsorvad a beszűkült mozgás miatt a később is szükséges stabilizáló csípő körüli izomzat, és kiugorhat a protézis.

Mennyi ideig tart a teljes gyógyulás?

A csípőízületi protézis a legsikeresebb ortopéd műtétek közé tartozik, a műtét után teljes és fájdalmatlan mozgások érhetők el, nemcsak valamilyen javulás. Akár finomabb sportra, de sétálásra-túrázásra alkalmassá válik a beteg.

A műtét után kb. 3-10 napot kell a kórházban tölteni. Tíz nap alatt gyógyul a seb, majd ún. ragasztott-cementezett protézis esetén (ezt áltában 50 éves kor felett használják) szinte azonnal, a fiatalabbakban alkalmazott un. “csontbenövéses” protézis esetén kb. 4-6 hét részterhelés (mankózás) után lehet fokozatosan terhelni. A teljes gyógyulás kb 3 hónap alatt következik be.

Műtét utáni lábhosszkülönbség

Örökzöld téma csípőprotézis beültetés után a lábhosszkülönbség. Előljáróban annyit, hogy sokunk lába nem egyforma, de ezt a medence billenése, és az ágyéki gerinc kisfokú görbülete kb. 2cm eltérésig gond nélkül korrigálja. A féloldalas csípőkopás esetén már műtét előtt is rövidebb lehet az érintett végtag. Műtét során azt a protézis méretet kell beültetni, amivel a legjobb stabilitást érünk el, hiszen a legrosszabb szövődmények egyike, ha a protézis nem stabil, és kiugrik, luxálódik. Ha az anatómiai helyzet azt kívánja, a stabilitás érdekében meg kell alkudnunk a hosszkülönbséggel. Ha a különbség nagyobb, mint 2 cm akkor cipőemeléssel lehet megszüntetni az eltérést. Ezt ortopéd cipő felírásával lehet elérni. Ha kétoldali csípőkopás miatt végeik ez első protézis beültetést, és hosszkülönbség marad, akkor a másik oldal műtéte során általában csökkenthető ez a különbség.

Mennyit kell átlagosan várni egy csípőprotézisre?

Térség neve | Átlagos várakozási idő | Várakozó

Minden térség 311 nap 5261
Dél-Alföld 185 nap 206
Dél-Dunántúl 367 nap 964
Dél-Közép-Magyarország 203 nap 265
Nyugat-Dunántúl 328 nap 831
Nyugat-Közép-Magyarország 328 nap 831
Észak-Alföld 215 nap 438
Észak-Közép-Magyarország 296 nap 1069
Észak-Magyarország 360 nap 515

Forrás:© 2017 Országos Egészségbiztosítási Pénztár

Mikor ajánlott a térdprotézis?

A térdprotézis azoknak a betegeknek ajánlott, akik térdízülete progresszív arthritis, trauma, vagy egyéb ritka betegség hatására megsérült. Függetlenül attól, mi okozta a károsodást, az abból adódó, egyre növekvő fájdalom és merevség jelentősen nehezíti a mindennapi teendők ellátását.

A teljes térdprotézis egy olyan műtéti eljárás, mely során a beteg térdízület mesterséges anyaggal kerül pótlásra. A térdprotézisműtét általában 1.5-3 órát vesz igénybe. A műtét során egy kb. 20cm hosszú bemetszés mentén, a combcsont végét eltávolítják, és egy fém héjra cserélik ki, míg a sípcsont végét pedig egy fém szárral ellátott protézissel helyettesítik. Közéjük műanyag felszín kerül, mely segítségével beállítható a térdízület feszessége.

A térdkalács állapotától függően, egy műanyag „gomb” is kerülhet a térdkalács helyére, annak helyettesítésére. A hátsó keresztszalag olyan szövet, ami stabilizálja a térdízület mindkét oldalát. A térdprotézisműtét során ez a szalag vagy megmarad, vagy polietilénnel helyettesítik.

Mennyit kell átlagosan várni egy térdprotézisre?

Térség neve | Átlagos várakozási idő | Várakozó

Minden térség 370 nap 6034
Dél-Alföld 241 nap 234
Dél-Dunántúl 357 nap 883
Dél-Közép-Magyarország 239 nap 230
Nyugat-Dunántúl 463 nap 1090
Nyugat-Közép-Magyarország 372 nap 1080
Észak-Alföld 290 nap 546
Észak-Közép-Magyarország 331 nap 1151
Észak-Magyarország 443 nap 820

Forrás:© 2017 Országos Egészségbiztosítási Pénztár 

­